Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się rodzi w gnieźnieńskim szpitalu? Znamy statystyki! Porody kleszczami, siłami natury i kwestia znieczulenia

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wideo
od 16 lat
O tym, że gnieźnieński szpital, a w tym porodówka zmienił się w ostatnich latach na lepsze, wiadomo już od dawna. Sprawdziliśmy jak rodzi się na bloku porodowym.

Nowy szpital w Gnieźnie oferuje nowe pomieszczenia i nowoczesny sprzęt. Przy wysoce wykwalifikowanej kadrze, daje to efekt w postaci doskonale udzielanej pomocy. Nie inaczej jest na porodówce, gdzie po wielu latach rodzenia w niezbyt odpowiednich warunkach w starym budynku, kobiety mogą wydawać na świat dzieci w komforcie i spokoju.

Ale w jaki sposób na świat przychodzą gnieźnieńskie noworodki? Sprawdziliśmy to. Lecznica gnieźnieńska podaje, że w ubiegłym, 2023 roku, odbyło się 917 porodów, w tym aż 11 z nich dotyczyło ciąży bliźniaczej. To więcej niż w 2022 roku (sześć par bliźniąt). Nie było dane w Gnieźnie urodzić się trojaczkom, ani w ubiegłym, ani w 2022 roku. Miniony rok dał nam spadek liczby urodzeń, bo w 2022 roku w Gnieźnie powitano na świecie 973 porody.

Jak podają gnieźnieńscy medycy, siłami natury rodziło 505 kobiet. 302 z kolei przeszły przez cesarskie cięcie. Z kolei przy użyciu kleszczy vacuum na świecie powitano 65 nowych żyć.

W gnieźnieńskiej przestrzeni od dawna dyskutuje się o znieczuleniach zewnątrzoponowych, a w zasadzie o ich braku. Mimo że szpital zapowiadał już w zeszłym roku, że takie znieczulenia będą możliwe, nadal nie udało się zrealizować tego celu. Jak podaje dr n. med. Tomasz Goździewicz, kierownik Oddziału Ginekologicznego, szpital nie prowadzi statystyk dotyczących podań leków przeciwbólowych lub zastosowania innych działań mających na celu zmniejszenie bólu porodowego. Niemniej jednak zewnątrzoponowo w Gnieźnie się nie znieczula, a wynika to wprost z braku odpowiedniej liczby lekarzy anestezjologów, których wciąż w szpitalu (i na rynku pracy) jest za mało.

W 2023 widać, że porody rodzinne to już standard w lecznicy. W taki sposób rodziły 582 kobiety.
Ile odbyło się porodów rodzinnych? 582

Trwa głosowanie...

Rodziłaś w Gnieźnie? Czy zaproponowano Ci znieczulenie?

Jak się rodzi w gnieźnieńskim szpitalu? Znamy statystyki! Porody kleszczami, siłami natury i kwestia znieczulenia

Jak się rodzi w gnieźnieńskim szpitalu? Znamy statystyki! Po...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak się rodzi w gnieźnieńskim szpitalu? Znamy statystyki! Porody kleszczami, siłami natury i kwestia znieczulenia - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na czerniejewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto