Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Gębarzewie z nową halą produkcyjną dla więźniów

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
szer. Joanna Kasprzyk
W Zakładzie Karnym w Gębarzewie otwarto kolejną halę produkcyjną, w której zatrudnienie znajdzie łącznie 112 osadzonych. Bliźniacza hala, podobnie jako pierwszy obiekt powstała ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Zakład Karny w Gębarzewie z nową halą produkcyjną dla więźniów

Wybudowanie hali jest jednym z elementów programu Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącego pracy więźniów, który zakłada wybudowanie hal przemysłowych przy zakładach karnych i aresztach śledczych, w których zatrudnienie znajdą osadzeni. Otwarcie kolejnej hali zwiększa ofertę miejsc zatrudnienia, przede wszystkim dla skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego typu zamkniętego czyli tej grupy osadzonych, którzy ze względu na charakter i okoliczności popełnionego przestępstwa muszą być izolowani od reszty społeczeństwa w sposób uniemożliwiający im kontakt ze światem zewnętrznym.

W uroczystości otwarcia hali udział wzięli min: przedstawiciel Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Dyrektor Biura Kwatermistrzowsko-Inwestycyjnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej mjr Tomasz Zając, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Robert Popkowski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu płk Cezary Kosacz, przedstawiciel firmy Jeremias Janusz Borzych i Marcin Mróz, dyrektorzy jednostek penitencjarnych okręgu poznańskiego, przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, prezes Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego w Żydowie Małgorzata Pietrzak-Sikorska oraz kapelan gębarzewskiego więzienia ks. Piotr Dworek.

Program "Praca dla więźniów" zainicjowany w 2016 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a realizowany przez Służbę Więzienną, to wspieranie szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób odbywających kary pozbawienia wolności, poprzez ich aktywizację zawodową.

- Oddając w naszej jednostce do działalności produkcyjnej już drugą halę, dajemy kolejnej grupie skazanych praktyczną możliwość rozwijania umiejętności i kompetencji zawodowych, zwiększenia szans na sukces po opuszczeniu zakładu karnego, a tym samym zmniejszamy ryzyko recydywy i powrotu do przestępstwa

- powiedział ppłk Jarosław Korytowski.

- Niezmiernie cieszy mnie fakt, że hala wykorzystywana będzie przez firmę Jeremias, która zaufała Służbie Więziennej kolejny raz. To, że zdecydowaliście się państwo na współpracę z nami i ulokowanie swoich inwestycji na terenie Zakładu Karnego w Gębarzewie pokazuje, że przeprowadzana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma więziennictwa, jak również zmiana przepisów dotyczących korzystniejszych warunków zatrudniania osadzonych ma sens i przynosi wymierne efekty

- powiedział płk Cezary Kosacz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu.

W pierwszym półroczu tego roku średnia ilość więźniów zatrudnionych przy produkcji wkładów kominowych wyniosła 63 skazanych. Przepracowali oni łącznie ponad 6.307 godzin i wypracowali środki finansowe łącznie w wysokości ponad 189.780 zł. Zaznaczyć należy, że z wynagrodzenia wypracowanego przez więźnia m.in. 51% środków przeznaczane jest Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy oraz 7% na Fundusz Sprawiedliwości.

Obecnie w Zakładzie Karnym w Gębarzewie zatrudnionych jest 409 skazanych, w tym 113 na rzecz kontrahenta zewnętrznego. 66 więźniów jest zatrudnionych poza terenem jednostki w systemie bez konwojenta.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto