Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie Gębarzewo: funkcjonowanie w czasie koronawirusa [FOTO]

Paweł Brzeźniak opr.
Więzienie Gębarzewo: funkcjonowanie w czasie koronawirusa
Więzienie Gębarzewo: funkcjonowanie w czasie koronawirusa kpt. Krystian Rynarzewski
Więzienie Gębarzewo: funkcjonowanie w czasie koronawirusa - jak wygląda?

Obecna sytuacja w kraju jak i na świecie jest bardzo trudna. W czasie pandemii martwimy się o siebie, o najbliższych. Funkcjonariusze Służby Więziennej dokładają wszelkich starań, aby w tym czasie w szczególny sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i osadzonych, a wszystko to to w celu ochrony społeczeństwa przed najgroźniejszymi przestępcami. Od więzienników i innych mundurowych zależy bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Wszystkie zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w odpowiedni zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych, w tym maseczek ochronnych, kombinezonów, rękawic. Kilka razy dziennie przeprowadza się dezynfekcję w pomieszczeniach, np. wejść, klamek, drzwi, aparatów telefonicznych.

Więzienna rzeczywistość w dobie pandemii
Służba ochronna trwa 12 godzin. W tym czasie dziesiątki razy kontaktujemy się z więźniami. Setki razy dotykamy drzwi, klamek. Działania funkcjonariuszy w walce z niewidzialnym zagrożeniem stały się nieodzownym elementem codziennej służby. Rękawiczki jednorazowe, maseczki, przyłbice, płyny do dezynfekcji, to środki, w które wyposażone są wszystkie więzienia w kraju.

Gdy byli na wolności nie sięgali po książki, nie opłacało się. Dziś w trakcie odbywania kary, to książka pozwala im zapomnieć o więziennej rutynie i choć na chwilę wznieść się ponad mury zakładu karnego. 8 maja już ponad po raz 34. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja. Hasłem tegorocznej edycji jest „#biblioteka”.

W więzieniu też czytają książki
Pan Roman odbywa karę za oszustwa internetowe. Pracuje w więziennej bibliotece. Doskonale wie, jak ważna jest możliwość, choć na chwilę, zapomnienia o miejscu, w którym się znalazł. Otoczony książkami odnalazł swoją drugą pasję. Dziś wypożycza więźniom książki, podpowiada i doradza, którą wybrać. Nie zdawałem sobie sprawy, że w więzieniu będę robił zapisy na konkretną książkę - dodaje. Zainteresowanie czytelnictwem jest bardzo duże i cieszy się, że dzięki wychowawcy, który sprawuje nadzór nad biblioteką, ma dostęp do kultury, która daje mu namiastkę wolności

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czerniejewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto