PCPR przekazało sprzęt komputerowy rodzinom zastępczym

opr. HK
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie w ramach Projektu Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID – 19, przekazało nowe komputery dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych.

Zakupu komputerów, dokonano po przeprowadzonej diagnozie i rozpoznaniu potrzeb rodzin zastępczych przez koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Komputery mają służyć wsparciu procesu edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży znajdującej się pod opieką rodzin zastępczych. Szczególnego znaczenia nabiera to podczas nauczania zdalnego w czasie trwania epidemii.

Sprzęt trafił m. In do rodziny Bąkowskich, która od wielu lat w Modliszewie jest rodziną zastępczą dla kilkorga dzieci. Obecnie trwa proces tworzenia u nich Rodzinnego Domu Dziecka. Sami o sobie mówią, że muszą być świetnymi: psychologami, pedagogami, analitykami, dyplomatami, detektywami, dobrymi menadżerami, a czasem, jeśli trzeba, dobrymi kłamczuchami. Sprawdzamy, jak tak naprawdę wygląda życie w rodzinie zastępczej.

Dlaczego zdecydowali się na utworzenie rodziny zastępczej? - Zarówno ja, jak i mąż jesteśmy z wielodzietnej rodziny. Sami nie mogliśmy mieć wielu swoich dzieci, ze względów m.in. zdrowotnych - wyjaśnia pani Alina. Najważniejsze było jednak to, że państwo Bąkowscy mieli życiowy dług do spłacenia. - Kiedyś udało nam się wywinąć od bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych i przyrzekłam sobie, że podziękuję Panu Bogu za to, że dał mi drugą szansę. Po tej szansie pojawiła się kolejna, więc mam za co dziękować. Dlatego mamy dzieci, bo one są najbardziej potrzebujące - mówi pani Alina. Jak przyznają Bąkowscy, dzieci trafiają do nich etapami. - Jak by przyszły hurtem, to mielibyśmy do czynienia z placówką opiekuńczą, a nie rodziną zastępczą. Śmialiśmy się kiedyś, że dzieci przychodzą do nas w „systemie piątkowym”, czyli co pięć lat. Jak się nie pojawiło dziecko w ciągu roku, to mniej więcej po pięciu latach było następne - przyznaje z uśmiechem pani Alina.

Co trzeba zrobić, żeby zostać rodziną zastępczą? Po pierwsze, trzeba się zgłosić na kurs organizowane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, należy uzyskać certyfikat do zostania rodziną zastępczą i pozostaje tylko czekanie na zgłoszenie dziecka.

Dlaczego warto? - Może w tej chwili nie jest to doceniane, ale to chyba największe dobro, jakie człowiek może dać drugiemu człowiekowi, czyli podzielenie się własnym domem i własnym życiem. Może jest to powiedziane mocno filozoficznie, ale tak to wygląda. Nie tylko udostępniamy nasz dom, ale także nasze życie - dodaje Marek Bąkowski.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie w ramach projektu zakupiło i przekazało rodzinom zastępczym oraz wychowankom pieczy zastępczej środki ochrony osobistej w łącznej ilości: 7842 sztuk rękawiczek, 3273 sztuki maseczek oraz 100 litrów płynów do dezynfekcji.

PCPR poszukuje nowych rodzin zastępczych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych, nad dziećmi pozbawionymi możliwości wychowywania się w rodzinach naturalnych.

Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej, przejdą proces kwalifikacji, a następnie zostaną skierowane na szkolenie dla rodzin zastępczych.

Na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej przyznawane jest świadczenie pieniężne. Ponadto rodzina zastępcza zawodowa otrzymuje wynagrodzenie na podstawie umowy zlecenia.

Osoby zainteresowane, mogą się zgłosić do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie mieszczącego się przy ul. Sienkiewicza 12a w godz. 7.30-15.30 lub tel. 517-018-794.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie