MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Następca Hermaszewskiego, Astronauta dr Sławosz Uznański gościem na Uniwersytecie Zielonogórskim

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek, 13 maja, w siedzibie Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. prof. Z. Szafrana 4, odbyło się spotkanie z polskim naukowcem – drem Sławoszem Uznańskim, który jako drugi Polak w historii poleci w kosmos.

Misja polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wstępnie planowana jest na jesień br., ale - jak podała PAP - termin ten zostanie prawdopodobnie przesunięty na później.

Uniwersytet Zielonogórski gościł dra Sławosza Uznańskiego

Spotkanie z astronautą otworzył rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski i sekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - Waldemar Sługocki. Który mówił o tym, jak technologie kosmiczne budują polską gospodarkę.
Dr Sławosz Uznański wziął udział w rekrutacji do Europejskiego Korpusu Astronautów, rozpoczętej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w marcu 2021 r. Spośród 22,5 tys. osób, w tym 549 z Polski, ESA wybrała 17 astronautów, w tym 6 astronautów korpusu podstawowego (w tym jeden z niepełnosprawnością) i 11 rezerwistów, którzy w razie potrzeby mogą być powołani do korpusu podstawowego. S. Uznański znalazł się w tej drugiej grupie. O tym, że w 2024 r. Polak poleci w kosmos, dowiedzieliśmy się 8 sierpnia ubiegłego roku.

Przygotowania do lotu w kosmos

Na Uniwersytecie Zielonogórskim dr Sławosz Uznański opowiadał studentom o tym, po co ludzie latają w kosmos i jak zostać astronautą.
- Cieszę się, że mogę być na UZ w Zielonej Górze. Pierwszy raz jestem w tym mieście - mówił polski astronauta, namawiając studentów, by korzystali z możliwości, jakie daje np. Europejska Agencja Kosmiczna czy CERN (Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych). Zdobywanie międzynarodowego doświadczenia podczas studiów jest bardzo ważne...
Dr Sławosz Uznański zdradził także, jak wyglądają jego przygotowania do lotu w kosmos.
- Zacząłem przygotowania w Europejskiej Agencji Kosmicznej 1 września zeszłego roku i mam kolejne kursy Jednocześnie budowane są eksperymenty na polską misję kosmiczną na międzynarodową stację kosmiczną. To szkolenia teoretyczne, trochę zajęć praktycznych plus oczywiście budowanie eksperymentów - podkreślał. - Duża część szkolenia odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, będzie m.in. o tym jak działa kapsuła Dragon itd. Niedawno uczestniczyłem w lotach parabolicznych...
Opowiadał także o międzynarodowej stacji kosmicznej, jaka jest jej budowa, jak działa, w jaki sposób orbituje wokół Ziemi.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest jak boisko do piłki nożnej

Międzynarodowa stacja kosmiczna jest największym obiektem, który lata w przestrzeni kosmicznej. Jej wymiary są takie jak boiska do piłki nożnej, nawet trochę większe. Została wniesiona podczas 40 lotów kosmicznych. Jej masa to 450 ton!
- Jestem dumny z tego, w jakim miejscu się znalazłem, ale przyszłość pokaże, jak będzie - mówił dr Uznański.
Uniwersytety Zielonogórski
Jak mówił rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski - osobiście nie widzę się w kosmosie, chyba że jako gwiezdny pył, ale wierzę, że na ten sali są przyszli kosmonaucie. Niekoniecznie wszyscy mają polecieć w kosmos, ale chcemy, by potrafili przygotowywać tych, którzy zechcą i będą mogli polecieć w kosmos.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Następca Hermaszewskiego, Astronauta dr Sławosz Uznański gościem na Uniwersytecie Zielonogórskim - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto