Gmina Czerniejewo: kronika strażacka - OSP Czerniejewo i OSP Żydowo

Sona Ishkhanyan
Arch. OSP Żydowo i OSP Czerniejewo
Od ponad stu lat Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają ważną rolę w życiu społecznym nie tylko Czerniejewa, ale także powiatu gnieźnieńskiego. Na terenie gminy aktywnie działają dwie jednostki: OSP Czerniejewo i OSP Żydowo. Przedstawiamy krótki zarys ich dziejów.

Gmina Czerniejewo: kronika strażacka - OSP Czerniejewo i OSP Żydowo
-To dzięki mądrości i dalekowzroczności naszych przodków, którzy zakładali straże ogniowe, druhowie z OSP chronią mienie, niosą pomoc poszkodowanym. Wciąż żywa jest w szeregach OSP idea niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, czego dobitnym przykładem były działania podczas nawałnicy w sierpniu 2017 roku. Ochotnicze straże pożarne są istotnym i niezawodnym partnerem Państwowej Straży Pożarnej oraz samorządu gminnego. Inspirują do działań, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, są pomysłodawcami i realizatorami inicjatyw społecznych, które przyczyniają się do kultywowania tradycji i wzrostu wzajemnego zaufania. Doceniając znaczenie OSP, władze samorządowe gminy Czerniejewo systematycznie dbają o ich rozwój, zapewniają środki na zakup sprzętu bojowego i wyposażenia, troszczą się o wysoki standard świetlic OSP - o działalności strażaków z Czerniejewa mówi Tadeusz Szymanek burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo.

-Pragnę podziękować druhom z OSP w Czerniejewie i Żydowie za wielkie zaangażowanie, determinację i oddanie, z jakim strażacy działają na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Wszystkim Druhnom i Druhom życzę wytrwałości i sił potrzebnych do dalszego niesienia bezinteresownej pomocy bliźnim, a Państwa zachęcam do zapoznania się z krótkim rysem historycznym jednostek OSP z gminy Czerniejewo

- dodaje burmistrz Czerniejewa.

Ochotnicza Straż Pożarna w Czerniejewie

Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerniejewie, według przekazów ustnych, przypada na rok 1897. W latach 1897-1917 w okresie zaborów Straż Ogniowa rozwijała się i prowadziła działalność, mimo represji ze strony władz pruskich. Po pierwszej wojnie światowej reaktywowano działalność, a do OSP w okresie miedzywojennym wstępuje późniejszy wieloletni prezes i członek zarządu powiatowego - druh Telesfor Jankowski. W okres okupacji druhowie z OSP działali w Straży Obywatelskiej, za co w latach 1939 do 1942 wielu członków OSP zostało skazanych na wieloletnie wyroki więzienia lub na pobyt w obozach. Po wyzwoleniu OSP wznowiło działalność. Dla podkreślenia zasług druhów, z inicjatywy burmistrza Ludwika Józefowicza i ofiarności mieszkańców miasta i gminy, jednostce wręczono sztandar. W roku 1948 jednostka otrzymała pierwszy samochód. Kolejne lata działalności to okres, w którym druhowie z OSP podnoszą swoje umiejętności poprzez szkolenia, organizują lub wspomagają organizację różnych uroczystości lokalnych. W 1956 roku jednostka otrzymała drugi samochód. W latach 60., mimo wielu trudności, prowadzono działalność statutową, wyjeżdżano do gaszenia pożarów, uczestniczono w zawodach pożarniczych. Lata 90. to nowe struktury w OSP, to współpraca z zaprzyjaźnioną jednostką z Holandii, to wreszcie nowa świetlica OSP. 10 lipca 1995 roku jednostka została włączona do KSRG, co miało wpływ na konieczność podnoszenia kwalifikacji druhów, poprawy wyposażenia oraz zakup sprzętu specjalistycznego.

W 1997 roku jednostka za swą działalność została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP. Przez ostatnie 15 lat OSP w Czerniejewie zmieniała się pod wieloma względami. Powołano do życia Jednostkę Operacyjno-Techniczną II kategorii. Systematycznie prowadzone jest szkolenie druhów oraz zakup nowego sprzętu i wyposażenia osobistego. Strażacy z Czerniejewa specjalizują się w ratownictwie technicznym (zabezpieczając drogę krajową nr 15 Gniez-no-Września oraz drogę ekspresową S5), wysokościowym oraz poszukiwawczym. Wielu druhów jest przeszkolonych w zakresie KPP czy LPR, a w ostatnim czasie - kiedy otrzymali samochód pożarniczy z drabiną 36 m - pięciu druhów zdobyło uprawnienia do obsługi tego sprzętu specjalistycznego. W 2017 roku jednostka obchodziła jubileusz 120-lecia. Z tej okazji otrzymała nowy sztandar, który jest symbolem męstwa, odwagi, ofiarności i poświęcenia i wyrazem uznania dla wszystkich druhów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Żydowie

Została powołana w 1932 roku. Założycielami jednostki byli Zygmunt Sroka i Czesław Gliński. Na wyposażeniu OSP znajdowała się ręczna pompa i armatura wodna. Siedzibą jednostki był przekazany przez wojsko drewniany barak, mieszczący się przy ulicy Kopernika w Żydowie. Aktywnymi działaczami, w tym czasie pełniącymi funkcje w zarządzie, byli druhowie: Zygmunt Sroka, Kazimierz Pawlak, Jan Wawrzynowski, Czesław Ober, Adam Kapsa. Pierwszy samochód pożarniczy typu GBAM 2/8+8 jednostka otrzymała w 1972 roku, była to nagroda za zajęcie I miejsca w powiatowych zawodach pożarniczych. W 1978 roku oddano do użytku nową remizę.

W okresie swojej działalności jednostka zdobywała pierwsze miejsca w zawodach gminnych, powiatowych oraz wysokie miejsca w zawodach wojewódzkich. Spośród wielu akcji pożarniczych na szczególną uwagę zasługuje udział w pożarach lasów w rejonie Kalisza oraz w Gębarzewku. Udział w większych akcjach ratowniczych to też: w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Mierzewie, Nadleśnictwie Czerniejewo, przy pożarze apteki w Gnieźnie oraz w firmie SANO w Ostrowitem. Jednostka OSP Żydowo liczy 28 członków, z czego przeszkolonych do udziału w akcjach jest 14 druhów. Jednostka posiada ciężki samochód pożarniczy GCBA 5/32 oraz samochód Pożarniczy Volkswagen Transporter.

Druhowie OSP średnio w roku wyjeżdżają do kilkudziesięciu akcji ratowniczych. Liczba wyjazdów sprawia, że są oni sklasyfikowani na drugim miejscu w powiecie wśród jednostek spoza KSRG.

Za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz ochrony przeciwpożarowej OSP w Żydowie podczas XIV Zjazdu Związku OSP RP w Warszawie zostało odznaczone Srebrnym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy Janu Kulpińskiemu.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie