Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osobowość 2018: Woźniak, Socha, Szprywa i Brussa liderami w naszej zabawie!

Paweł Brzeźniak
Trwa nasza akcja, w której głosami mieszkańców naszego regionu zostaną przyznane prestiżowe tytuły Osobowość Roku 2018. Od zeszłego piątku można już głosować na nominowanych!

Liderem głosowania w kategorii Kultura jest Mikołaj Woźniak, muzyk w Zespole Muzyki Dawnej „Huskarl”. Został nominowany za promowanie muzyki średniowiecznej poprzez grę na dudach. Aby na niego zagłosować, wyślij SMS PDK.53 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT). - Jestem gnieźnieńskim dudziarzem, artystą-muzykiem folkowym oraz odtwórcą historycznym czasów średniowiecza. Jestem człowiekiem, który opiera się na dwóch filarach: historii i muzyce. Jak to się zaczęło? Od dziecka pasjonowałem się średniowieczem a polski sarmatyzm i sztuka ludowa była dla mnie chlebem powszednim - opisuje Mikołaj. - Lasy, skanseny, zamki, pałace... to moje miejsca dzieciństwa.Te wszystkie czynniki wytworzyły u mnie filozofię życia oraz chęć dzielenia się historią minionych wieków z innymi ludźmi. Dziś wykonuje zawód już zapomniany... zawód Dudziarza. Dlaczego dudy? Świat postrzegam nieco inaczej, na starą modłę. W muzyce szukam korzeni, przodków i archaicznego brzmienia. W dudach, które są jednym z najstarszych instrumentów świata to jest. Żeby na nich zagrać trzeba je nadmuchać. Oddajesz im swoją duszę, łączysz się z nimi. Szlachetne brzmienie i muzyka która wypływa z tego instrumentu jest wynikiem połączenia dusz i kontynuowaniem bezcennego - niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tyczy się to Wielkopolski, Polski oraz Europy. To bardzo trudny instrument, wielu się poddaje. Wymaga samozaparcia, kondycji i siły fizycznej. W Białoruskiej tradycji dudziarskiej każdy muzykant jest muzykantem. Dudziarz jest szamanem. Gram na dudach białoruskich, galicyjskich i wielkopolskich. Każdy instrument jest wykonany według unikalnej tradycji i stylu. Każde dudy mają swoje charakterystyczne brzmienie i sposób grania. Można rzec, że to indywidualiści... Udało mi się stworzyć zespół muzyki dawnej, niewiele jest takich zespołów w Polsce. W krótkim czasie zbudowaliśmy go ciężką pracą i trudem. Dziś gramy na prestiżowych imprezach i jest to również częściowo moja praca. Dużą motywację daje mi to kiedy ludzie mówią: poczuliśmy się tak jak dawniej. Największą motywację daje mi to kiedy dzieciom, przyszłości tego świata ta muzyka się podoba i wchodzą w ten szczególny trans. Czym skorupka za młodu nasiąknie... Oprócz dud gram na innych dawnych instrumentach takich jak lira korbowa, szałamaja, dwojnica, drumla, okaryna, piszczałki. Śpiewam pieśni średniowieczne oraz etniczne. Do wszystkiego doszedłem sam - jestem samoukiem. Warto wspomnieć, że odrestaurowałem i gram na dudach ostatniego Dudziarza gnieźnieńskiego co tak dla ludzi grywał: ś.p. Leona Galińskiego. Jest to dla mnie ogromna duma, ale także wyzwanie. Czuję to brzemię na barkach, bo on do góry siedzi u Szefa i tego słucha w końcu. Podsumowując - zachęcam do popularyzowania historii, oddania się naturalnej i tradycyjnej muzyce. Bądźmy autentyczni i róbmy to co kochamy. Ja swoją pasję kocham bo to jest powołanie - dodaje.

W kategorii Działalność społeczna i charytatywna prowadzi Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna. Jest nominowany za odtworzenie przedwojennego Pomnika Opatrzności Bożej w Gnieźnie. Aby na niego zagłosować, wyślij SMS PDS.170 na numer 72355.

Prowadzącym w kategorii Samorządność i społeczność lokalna jest Andrzej Szprywa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych, nominowany za niezwykłą charyzmę i wkład w kultywowanie tradycji regionalnej. Aby oddać na niego głos, należy wysłać SMS PDA.115 na numer 72355.

Liderem w kategorii Biznes jest Jarosław Brussa, właściciel agencji artystycznej Brussa. Nominacja jest za za organizację pierwszego w Gnieźnie koncertu 10 tenorów, występu baletu z Ukrainy oraz noworocznej operetki, we wszystkich wydarzenia udział wzięło ponad 1000 osób. Żeby zagłosować, wyślij SMS PBI.72 na numer 72355.

Zobacz aktualne wyniki i zagłosuj

Kandydatów do wyróżnień nominowała redakcyjna kapituła pod przewodnictwem redaktora naczelnego, która brała pod uwagę także propozycje nominacji zgłoszone przez czytelników. W tym prestiżowym plebiscycie utytułujemy kandydatów w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna oraz biznes.

Plebiscyt ma dwa etapy. Podczas etapu powiatowego wybieramy Osobowość Roku w każdej z czterech kategorii na poziomie powiatu. Do etapu wojewódzkiego zostaną zakwalifikowani ci, którzy uzyskają największą liczbę głosów w poszczególnych kategoriach w swoich powiatach. Z każdego powiatu do etapu wojewódzkiego przejdzie zwycięzca głosowania.

Zobacz aktualne wyniki i zagłosuj

Na zwycięzców czekają prestiżowe tytuły, statuetki oraz cenne nagrody, które wręczymy podczas uroczystej gali. Ubiegłoroczna gala odbyła się w niezwykle eleganckiej scenerii Sali Białej poznańskiego Hotelu Bazar. Główną nagrodą w plebiscycie jest najwyższe wyróżnienie „Głosu Wielkopolskiego” - statuetka Tulipana - wręczane tylko w wyjątkowych okazjach i tylko wyjątkowym ludziom. Projekt został wybrany w drodze konkursu zorganizowanego wspólnie z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pierwowzorem statuetki „Tulipana Głosu Wielkopolskiego” była specjalna odmiana tulipana o nazwie Głos Wielkopolski, wyhodowana w 2015 r. i zarejestrowana w holenderskiej Królewskiej Księdze Odmian Tulipanów z okazji 70. urodzin „Głosu”. „Osobowości Roku 2018” w Wielkopolsce wybierzemy głosami naszych czytelników i internautów.

DO KIEDY ZGŁASZAĆ KANDYDATÓW?

Propozycje nominacji kandydatur do udziału w Plebiscycie można zgłaszać za pośrednictwem strony gloswielkopolski.pl do wtorku, 22 stycznia.

DWA ETAPY PLEBISCYTU
Pierwszy, powiatowy etap Plebiscytu będzie trwać od piątku, 11 stycznia do środy, 13 lutego do godziny 22 (o tej godzinie zakończy się głosowanie). Drugi etap - wojewódzki finał plebiscytu będzie trwać od piątku 15 lutego do środy 27 lutego do godziny 22 (o tej godzinie zakończy się głosowanie). Na zwycięzców czekają prestiżowe tytuły, statuetki oraz cenne nagrody, które wręczymy podczas uroczystej gali.

Zobacz aktualne wyniki i zagłosuj

Zasady głosowania
Żeby prawidłowo oddać głos, trzeba wejść na stronę www.gloswielkopolski.pl/osobowoscroku, odszukać kategorię i nazwisko wybranego kandydata i sprawdzić podany przy nim prefiks (litery i cyfry). Jeśli chcemy, możemy od razu zagłosować na kandydata poprzez portal lub też poprzez wysłanie SMS. Jeżeli zdecydujemy się na tę drugą możliwość prefiks kandydata musimy wpisać w SMS, który wyślemy pod nr 72355. W odpowiedzi zwrotnej na ważny głos (SMS) poza zaliczeniem głosu na wybranego kandydata, dostaniemy również kod dostępu do aktualnego e-wydania „Głosu Wielkopolskiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto