Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne Muzeum Multimedialne w Gnieźnie przez dwa dni [FOTO, VIDEO]

Sona Ishkhanyan
Dzisiaj na placu przy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie stanęło Mobilne Muzeum Multimedialne. Wystawa została zrealizowana z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji narodowych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzeum zawita łącznie do 56 miast, Gniezno jest 54. przystankiem ogólnopolskiej trasy. Muzeum stwarza niesamowitą okazję zobaczenia eksponatów muzealnych dostępnych w różnych krańcach Polski, w jednym miejscu.

Mobilne Muzeum Multimedialne w Gnieźnie przez dwa dni
Mobilny Muzeum Multimedialne to spotkanie z historią Polski ukazaną za pomocą najnowocześniejszej techniki. Narracja wystawy osnuta jest wokół wątku budowania nowoczesnej Polski odradzającej się po 123 latach niewoli. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęca wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. W trakcie zwiedzania poznajemy biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa .

- Ta wystaw oparta na multimediach pokazuje bardzo bogaty przekrój Polski i społeczeństwa polskiego w momencie kiedy Polska odzyskał niepodległość i na nowo budowała struktury państwowe czyli okres II Rzeczypospolitej. Pokazujemy wybitnych Polaków i Polek, zarówno tych znanych z podręczników historii, ale także tych naukowców i wynalazców, których odkrycia zawojowały cały świat, a o których my - Polacy rzadko wiemy - mówi Krzysztof Budziński, koordynator trasy po Polsce Mobilnego Muzeum Multimedialnego.

-Zastosowana forma prezentacji w oparciu o ekrany dotykowe, gdzie jest bardzo bogaty zasób, bo ten zbiór, który mamy na kilku ekranach spokojnie wystarczyłoby na stworzenie budynku muzealnego, gdzie tych sal byłoby wręcz kilkanaście. Ta przyjęta forma pozwala na to, by dotrzeć do odbiorcy, co jest odwróceniem tej klasycznej sytuacji kiedy trzeba z jednego końca Polski, albo świata, przemieszczać się do jakiegoś muzeum o danej tematyce. To odwrócenie tego klasycznego układu jest fajną formą, albowiem docieramy do szerszego spectrum odbiorców, a niżeli klasyczne muzea. Jest to spełnieniem idei, która towarzyszyła prezydentowi przy stworzeniu muzeum mobilnego. Chciał on bowiem, aby obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczynić jak najbardziej powszechnymi, aby jak najwięcej Polaków miało szansę wziąć czynny udział w tych obchodach, chociażby przez zwiedzanie mobilnego muzeum.- dodaje Krzysztof Budziński.

To tez jest szansa zobaczenia eksponatów dostępnych w różnych krańcach Polski w jednym miejscu. Każdy odwiedzający może zrobić odciski pięciu Orłów Białych z różnych epok, zaczynając od Orła Białego Przemysła II, skończywszy na Orle, który jest obecnie obowiązującym godłem Rzeczypospolitej. Na koniec można także wpisać się do Księgi 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Projekt okazuje się być jak najbardziej trafiony, czego dowodem mogą być kolejki przed muzeum już od początku jego otwarcia.

Zachęcamy do skorzystania z okazji, tym bardziej, że projekt jest bezpłatny. Mobilne Muzeum Multimedialne dziś można zwiedzić do godziny 18.00, jutro natomiast czynne ono będzie od 10.00 do 16.00.

Zobacz film:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto